Tegl er et velkendt materiale og har noget danskhed over sig, som mange sætter stor pris på. Teglsten er lavet af ægte ler, der er brændt ved temperaturer på over 1.050 grader. Da den ægte lerfarve ikke falmer eller ændrer sig under solens stråler, holder farven sig flot længe. Man siger, at tegl ældes med ynde, fordi det patinerer naturligt.
En anden fordel ved tegl er, at materialet er meget modstandsdygtigt over for alger og mos, da det kun tager otte dage for et tegltag at tørre efter 100% fugtning. Til sammenligning er tallet 28 dage ved beton.
Blandt andet på grund af ovenstående fordele har tegl en lang levetid og kan endda også genanvendes, hvilket vi lægger stor vægt på hos Komproment. Vores tegl leveres med en 30 års totalgaranti mod frostskader iht. DIN norm 1304.
Et andet udbredt tagmateriale er
beton, der er noget af det billigste, du kan købe. Og det er naturligt en af grundene til, at mange vælger det.
Derudover er en af fordelene ved beton også, at det fås i mange farver. Se f.eks. vores udvalg af betontagsten her. Beton er dog kunstigt indfarvet, og derfor er der stor sandsynlighed for, at farven falmer under UV-bestråling.
Beton holder i minimum 30 år og er hurtigt at montere, fordi materialet er mere formstabilt – altså ens i formen.
Beton er mindre modstandsdygtigt over for alger, mos og patina.
Vil du vide mere om vores tagsten, så kontakt os gerne på telefon
+45 96 52 07 10 eller
mail, så hjælper vi dig med at finde den rette løsning til dit tag.
Find også vores kontaktoplysninger her: